Ogłoszenia Gorzów Wielkopolski na M72.pl > Wiadomości > Rodzina amerykańskiego pilota odwiedziła Witnicę. W 1945 r. John Snuberg stracił tu życie po bombardowaniu Berlina

Rodzina amerykańskiego pilota odwiedziła Witnicę. W 1945 r. John Snuberg stracił tu życie po bombardowaniu BerlinaCzłonkowie rodziny Johna Sunberga amerykańskiego pilota, zestrzelonego w 1945 r. nad Mosiną, odwiedzili Witnicę. Złożyli kwiaty pod obeliskiem ku pamięci pilota i odwiedzili miejsce katastrofy samolotu.

Był marzec 1945, załoga bombowca B-17 ,,Latająca Forteca’’ wracała z bombardowania Berlina na lotnisko wojsk amerykańskich. Po ataku niemieckich myśliwców samolot uległ jednak uszkodzeniu i musiał szukać szybkiego lądowiska, więc obrał kurs w stronę terenów zdobytych przez Armię Radziecką, na wschód od Odry. Z niewyjaśnionych do dziś przyczyn, Rosjanie zestrzelili samolot, który rozbił się pod Ściechowem, a członkowie załogi katapultowali się wcześniej nad wsią Mosina koło Witnicy. Ciał dwóch z nich – Johna Sunberga i Leonarda Marino – nie odnaleziono do dziś.

Ponad 70 lat później grupa miłośników historii z Witnicy rozpoczęła poszukiwania szczątków amerykańskich pilotów. Z pomocą ekipy TVP Historia i Gazety Lubuskiej udało się ustalić kilka faktów z tamtych lat, ale poszukiwania z georadarem nie pomogły w odnalezieniu mogił. Udało się tylko ustalić miejsce rozbicia się samolotu i znaleźć część jego szczątków. W tej grupie był Dariusz Jaworski, wtedy szef Jednostki Strzeleckiej 4044 Witnica. Gdy został burmistrzem, postanowił upamiętnić zaginionych obeliskiem w prawdopodobnym miejscu ewakuacji załogi B-17. W odsłonięciu obelisku w 2017 r. brali udział m.in. gen. bryg. Stanisław Czosnek (dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej) i Minister Elżbieta Rafalska oraz przedstawiciele Pentagonu i 64 Batalionu Wsparcia US Army z Colorado.
Wydarzenie to odbiło się szerokim echem w mediach. Artykuł na ten temat opublikowała także na swoich stronach internetowych US Army. W ten sposób o sprawie dowiedzieli się Hannah i Zach Sunberg, wnuki brata Johna Sunberga. Rodzeństwo postanowiło odnaleźć w Polsce mogiłę brata ich dziadka i w tej sprawie przyjechali wczoraj do Witnicy.

Młodzi Amerykanie spotkali się z Burmistrzem Dariuszem Jaworskim, który przekazał im materiały z poszukiwań pilotów – m.in. filmy i zdjęcia. Następnie pojechali do Mosiny, gdzie wspólnie złożyli wieńce kwiatów przy obelisku. Oglądali też miejsce w lesie w Ściechowie, gdzie do dziś spoczywają szczątki samolotu B-17. Następnie zwiedzili Muzeum Chwały Oręża Wojska Polskiego im. Płk. Czesława Chmielewskiego w Witnicy. We wszystkich tych miejscach byli pod dużym wrażeniem doświadczeń wojny. Hannah studiuje historię, a Zach kierunek związany z lotnictwem. – Zrobiliście bardzo wiele dobrego dla uhonorowania pamięci o wujku Johnym. Nawet jeśli nie udało się odnaleźć szczątków brata naszego dziadka, to i tak dla nas jest to więcej, niż się mogliśmy spodziewać – mówił wzruszony Zach Sunberg.


Przeczytaj więcej: http://gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl/artykul/rodzina-amerykanskiego-pilota-odwiedzila-witnice-w-1945-r,4721445,gal,t,id,tm.html