Ogłoszenia Gorzów Wielkopolski na M72.pl > Wiadomości

Wiadomości z Twojego miasta Gorzów Wielkopolski i okolic!

GORZÓW WLKP. Dwa samochody zderzyły się w Prądocinie. Jeden z nich dachował

2019-08-22 10:43:00

Do groźnie wyglądającej kolizji doszło w podgorzowskim Prądocinie (to wieś w gminie Deszczno). W czwartek, 22 sierpnia, zderzyły się tu dwa samochody osobowe. Uderzenie było na tyle mocne, że jeden z pojazdów przewrócił się na dach.


Te popularne imiona były kiedyś ZAKAZANE! Trudno w to uwierzyć, bo dzisiaj nazywamy tak swoje dzieci

2019-08-22 10:31:00

Wielu przyszłych rodziców staje przed tym dylematem - jakie imię wybrać dla dziewczynki, a jakie dla chłopca? Portale parentingowe są pełne porad na ten temat, wskazując np. najmodniejsze imiona, czy takie, które popularnością cieszyły się w minionym wieku. A czy wiecie, które imiona 100 lat temu były w złym guście? Trudno w to uwierzyć, bo teraz są z chęcią wybierane! Sprawdźcie w naszej galerii o jakich imionach mowa.


Metallica World Wired Tour 2019. Metallica zagrała na PGE Narodowym [ZDJĘCIA]

2019-08-22 10:31:00

21 sierpnia PGE Narodowy po raz drugi gościł grupę Metallica, która swym energetycznym koncertem porwała zgromadzoną na arenia publiczność. Przed amerykańskimi legendami sceny metalowej wystąpiły dwa supportujące zespoły – Bokassa i Ghost.


Masz to na prawie jazdy? Możesz mieć kłopoty przy kontroli

2019-08-22 10:04:00

Na rewersie prawa jazdy, w dolnej części tabeli, wiele osób ma wpisane pewne liczby. Najczęściej są to 71 albo 01, ale zdarzają się też inne, a jest ich kilkadziesiąt. Warto wiedzieć, co oznaczają, ponieważ w razie kontroli drogowej możemy mieć poważne problemy - wszystkie kody na prawie jazdy są bowiem pewną informacją na nasz temat.


Piotr Woźniak-Starak nie żyje. Odnaleziono ciało. Informację podał Jarosław Zieliński, wiceminister MSWiA

2019-08-22 09:44:00

Informację o odnalezieniu ciała Piotra Woźniaka-Staraka przekazał na twitterze Jarosław Zieliński, wiceminister MSWiA. "Potwierdziły się najgorsze obawy" - pisze minister.


10 sposobów, na które niszczysz swój dom. Kto za to zapłaci?

2019-08-21 11:40:00

Wiele rzeczy, które robimy odruchowo lub nieświadomie szkodzi nam, naszym bliskim oraz środowisku, w którym żyjemy. A przecież to jest nasz dom. W epoce globalizacji wiele procesów przypomina naczynia połączone - nasze, pozornie nieszkodliwe przyzwyczajenia, mogą bardzo szkodzić osobom, zwierzętom i roślinom w odległych krajach. Podstawowa zasada? Jeśli coś jest jednorazowe – najprawdopodobniej powinniśmy z tego zrezygnować. W przeciwnym razie zapłacą to przyszłe pokolenia.


Strajk nauczycieli. Czy i kiedy dojdzie do kolejnego protestu?

2019-08-21 11:29:00

2 września Związek Nauczycielska Polskiego ma zorganizować referendum dotyczące strajku. Od jego wyniku zależeć będzie czy w październiku, czyli jeszcze przed wyborami, zostanie wznowiona akcja strajkowa nauczycieli.


Ogromny pożar słomy. Zagrożone było pole kukurydzy. Z płomieniami przez całą noc walczyło kilka jednostek straży pożarnej

2019-08-21 11:17:00

W środku nocy strażacy dostali wezwanie do pożaru bel słomy. Ogień wybuchł między miejscowościami Łupowo, a Lubczyno, przy ul. Topolowej. Dogaszanie ognia trwało do rana. Na miejsce pożary wysłano kilka zastępów straży pożarnej, m. in. dwa zastępy OSP Bogdaniec. To właśnie dzięki uprzejmości strażaków z Bogdańca publikujemy zdjęcia z nocnej akcji. Zgłoszenie nadeszło około godziny 1.30 w nocy z wtorku na środę. Po dojeździe na miejsce okazało się, że płomieniami objętych jest około 400 bel słomy. Strażacy musieli gasić nie tylko zmagazynowaną słomę, ale też bronic pola kukurydzy. Istniało bowiem realne ryzyko, że płonienie się na nie przeniosą. Ostatecznie pożar ugaszono, a pożar się nie rozprzestrzenił. Akcja zakończyła się około godziny 10 rano.


Wiesz, co sprzedają na targu? Pewnie nawet nie znasz nazw tych warzyw

2019-08-20 11:56:00

W polskich sklepach coraz łatwiej jest dostać niecodzienne warzywa o czasem dziwnie brzmiących nazwach. Nawet w dyskontach potrafią pojawić się mało znane odmiany jarzyn, które, jak się okazuje, niekoniecznie mają egzotyczny rodowód. Niektóre z nich można spokojnie uprawiać w Polsce - zatem jak to możliwe, że tak rzadko o nich słyszymy? Zobaczcie listę mało popularnych warzyw, które budzą coraz większe kulinarne zainteresowanie. Ze względu na ich świetne właściwości warto sprawdzić, jak można je wykorzystać w naszej kuchni.


Nawet nie wiesz, że mówisz po francusku! Te słowa długo nie były polskie

2019-08-20 11:31:00

Polacy nie gęsi, iż swój język mają? Być może, ale przyznajmy przed sobą, że mnóstwo słów w naszych słownikach to zapożyczenia z innych języków. Kto choć raz narzekał na nadmiar anglicyzmów w polszczyźnie, niech zrewiduje swoje poglądy, bo wbrew pozorom nie jest ich wcale aż tak dużo, przynajmniej, jeśli porówna się je z galicyzmami, czyli zapożyczeniami z języka francuskiego. W Wielkim słowniku wyrazów obcych z 2003 roku podano aż 5889 słów mających swoje źródło w francuszczyźnie – dla porównania, znalazło się tam tylko 3593 anglicyzmów. Galicyzmy w polszczyźnie najintensywniej pojawiały się w XVII i XVIII wieku – nieprzypadkowo, to bowiem czas licznych koneksji Polski i Francji. Warto pamiętać, że zapożyczenia z języka francuskiego były używane głównie zez arystokrację i szlachtę. Dziś jednak używamy ich wszyscy, a niektóre z nich na pewno was zaskoczą. Sprawdźcie sami!